Odeszła na wieczną wartę

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że na Wieczną Wartę w wieku 92 lat, odeszła Druhna Harcmistrzyni Irena Orynicz ps. Lilia/Szarotka – sanitariuszka podczas Powstania Warszawskiego, członkini konspiracyjnego Hufca „Młody Las”. W czasie II wojny światowej łączniczka Komendanta Hufca w Warszawie.

W Wałbrzychu od lat 50-tych, pracowniczka służby zdrowia. Aktywnie włączyła się również w harcerskie działania podejmowane przez Druha Alojzego Ciasnochę. Od lat związana z wałbrzyskim Hufcem ZHP. Jej przygoda z harcerstwem trwała niemal do końca…. Będąc już na emeryturze często jako Gość Honorowy spotykała się z młodymi harcerzami i opowiada im o swojej działalności w konspiracji oraz o historii Hufca Wałbrzyskiego w pierwszych latach jego istnienia starając się przekazywać im przy okazji wpojone zasady.

W dniu 11 września 2018 roku, w stopniu Porucznika AK, Harcmistrz Rzeczypospolitej Druhna Irena odchodzi na Wieczną Wartę [*] Uroczystości Pogrzebowe odbędą się w najbliższy poniedziałek 17 września 2018r. o godzinie 14:00 na Cmentarzu przy ul. Moniuszki o czym zawiadamia pogrążony w smutku i żalu Syn z Rodziną.

Przesłanie Harcerek Młodego Lasu dla potomnych:

Dziewczyny Młodego Lasu

Spełnione nasze marzenia,

Bo oto nowy Las Młody

Ocali nas od zapomnienia.

Byłyśmy wierne Ojczyźnie

Przez długie lata wojny.

Opłaciły się jednak sowicie

Opłacił się trud nasz znojny.

Więc chwała wam Przyjaciele!

Przyjmijcie od nas pałeczkę.

A czasem, gdy przyjdą wspomnienia,

Pomyślcie o nas troszeczkę.

A jesli, co nie daj Boże,

Niepokój wstrząśnie światem.

Uderzcie w surmy bojowe.

Zwycięstwo wszak będzie Wasze.

U tronu Królowej Polski

Złóżcie swe serca młode!

Ona Wam życie rozjaśni

Da Polsce pokój I zgodę.

Autor: Druhna Irena Borowska ps. Wrzos ze Starego już Lasu.